Rowery

 

rowery

Wycieczki rowerowe
w 1490 roku Leonardo da Vinci wpadł na pomysł pojazdu przypominającego rower. Jednak pomysł nie doczekał się realizacji i dopiero w 1813 roku powstał pojazd przypominający nieco dzisiejsze rowery.
Na pierwszy rzut oka. Nie był bowiem napędzany jak obecnie, a technika jazdy była zbliżona do podejście do rowerów przez kilkuletnie dzieci - aby ruszyć z miejsca odpychano się bowiem od podłoża. Konstruktor tego pojazdu - Karl Freiherr Drais von Sauerbronn pozwolił poruszać się z prędnością dochodzącą do 15 km/h

Niecałe pół wieku później, w 1861 roku, Pierre Michaux zbudował popularny welocyped z napędem na przednie koło . Charakterystyczne było w nim małe tylne koło i duże przednie z pedałami. Jednak upadek z takiego roweru nie należał do najprzyjemniejszych. To zaczęło napędzać myśli konstruktorów i kolejne bicykle nabierały coraz bardziej ergonomicznych kształtów, a jazda nimi stawała się wygodniejsza i szybsza. W 1885 roku powstał pierwowzór współczesnego roweru - John Kemp Starley zaprojektował i skonstruował rower o kołach tej samej średnicy, kierownicy złączonej z widelcem i napędzie na tylne koło z użyciem przekładni łańcuchowej. Pojazd nazwano Rover, co oznaczało "wędrowiec".


Kolejne lata pozwoliły na wprowadzania ulepszeń, poprawek i kolejnych udogodnień. W 1893 roku po raz pierwszy wprowadzono do układu napędowego system zmiany przełożeń, a od 1932 roku przerzutki stały się standardowym wyposażeniem rowerów. Zaczęły się też pojawiać wersje o różnych rozmiarach, wersja składane, wyczynowe, górskie, etc. Wraz z nowymi projektami wprowadzano też zmiany w konstrukcjach pozwalające na znaczne ograniczenie wagi rowerów.


Chcemy zaprosić Naszych Gości na szlaki rowerowe, które prowadzą przez ciekawe zakątki Roztocza malowniczymi ścieżkami wraz ze zwiedzaniem zabytków.


 

Zobacz również:

z_nordic

z_rowery

z_lodki

z_zorbing

z_rower_wodny

z_kajaki